Zastanawiasz się, jaka jest najoptymalniejsza liczba posiłków w ciągu dnia? Ile razy powinno się jeść dla zdrowia i szybkiego osiągnięcia wymarzonych celów sylwetkowych? Istnieje wiele mylących porad dotyczących liczby spożywanych posiłków w ciągu dnia. Niektórzy badacze twierdzą, że 5 posiłków pozwoli Ci szybciej spalić tłuszcz i przyspieszy metabolizm. Ja jednak, posługując się badaniami naukowymi, spróbuję raz na zawsze rozwiać Twoje wątpliwości w tym temacie.
Czy naprawdę 5 posiłków jest najlepszą opcją? A co jeśli nie masz czasu lub po prostu nie lubisz jeść tak często? Czy mimo wszystko powinnaś się do tego zmuszać? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania dotyczące częstotliwości spożycia posiłków w ciągu dnia.
Częstsze posiłki pobudzają metabolizm i wspomagają utratę wagi?
Metabolizm, czyli przemiana materii, jest to ogół procesów zachodzących w naszym organizmie, w tym także spalanie kalorii. Istnieje przekonanie, że spożywanie częstych, małych posiłków zwiększa tempo metabolizmu. Musisz jednak wiedzieć, że jest to mit. Trawienie posiłku nieznacznie podnosi metabolizm, co ma swoją nazwę – termiczny efekt pożywienia. Jednak niezależnie od tego czy zjesz 3 posiłki po 600 kcal czy 6 po 300 kcal, efekt termiczny będzie taki sam. Faktem jest, że organizm na strawienie białek zużywa więcej kalorii niż w przypadku węglowodanów i tłuszczy. Warto więc uwzględniać źródła białka w każdym naszym posiłku.
W kilku badaniach oceniano różnicę w spożyciu wielu mniejszych posiłków w porównaniu z mniejszą ilością większych posiłków. Nie wykazano istotnego wpływu na tempo metabolizmu, utratę nadmiaru masy ciała oraz ilości spalonego tłuszczu.
Więcej posiłków pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi?
Uważa się, że spożywanie dużych posiłków prowadzi do szybkich wzrostów i spadków poziomu cukru we krwi, a mniejsze i częstsze sprawiają, że te wahania nie są tak gwałtowne. Okazuje się, że jest wręcz na odwrót. Zgodnie z badaniami jedzenie większych i rzadszych posiłków prowadzi do mniejszych wahań glukozy oraz zwiększa uczucie sytości, a zmniejsza głodu. Z czym jest to związane? Po zjedzeniu dużego, pełnowartościowego dania pokarm trawi się dłużej i dzięki temu cukier rozkłada się równomiernie w czasie. Nie ma nagłego wzrostu i spadku, dzięki czemu zyskujesz kontrolę nad swoim apetytem.
Jaka jest najoptymalniejsza liczba posiłków w ciągu dnia?
Polecam Ci mimo wszystko trzymać się bardziej liczby od 3 do 5 większych posiłków. Dobrze zbilansowane i pełnowartościowe pomogą Ci ustabilizować poziom cukru we krwi oraz zmniejszą ochotę na podjadanie. W konsekwencji ryzyko pojawienia się różnych chorób np. cukrzycy spadnie, a Ty z większą łatwością będziesz w stanie zgubić zbędne kilogramy. W przypadku kobiet nie polecam jeść mniej niż 3 posiłków w ciągu dnia, gdyż może to zaburzać naszą delikatną jak piórko gospodarkę hormonalną. Więcej niż 5 także może nie być korzystne pod kątem trudności w urozmaicaniu diety oraz przygotowywania posiłków.
Jak widzisz, częstsze jedzenie nie przynosi żadnych większych korzyści zdrowotnych. Nie zwiększy to także spalonych przez Ciebie w ciągu dnia kalorii ani nie pomoże Ci w procesie odchudzania. Pamiętaj, że w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej liczy się najbardziej to, ile ogólnie zjesz kalorii w ciągu dnia. Nie ważne czy będą one rozłożone na 3, 4 czy 5 posiłków.
Chcesz osiągnąć wymarzoną sylwetkę i zastanawiasz się, jaka dieta i trening będą dla Ciebie najlepsze? Nie masz motywacji lub potrzebujesz wsparcia na drodze do osiągnięcia swojego celu? Z chęcią Ci ze wszystkim pomogę. Zgłoś się do mnie i zacznijmy pracę nad Twoją najlepszą formą już dziś!