Ile posiłków dziennie musisz jeść? Ta odpowiedź Cię zszokuje!

Zastanawiasz się, jaka jest najoptymalniejsza liczba posiłków w ciągu dnia? Ile razy powinno się jeść dla zdrowia i szybkiego osiągnięcia wymarzonych celów sylwetkowych? Istnieje wiele mylących porad dotyczących liczby spożywanych posiłków w ciągu dnia. Niektórzy badacze twierdzą, że 5 posiłków pozwoli Ci szybciej spalić tłuszcz i przyspieszy metabolizm. Ja jednak, posługując się badaniami naukowymi, spróbuję raz na zawsze rozwiać Twoje wątpliwości w tym temacie.

Czy naprawdę 5 posiłków jest najlepszą opcją? A co jeśli nie masz czasu lub po prostu nie lubisz jeść tak często? Czy mimo wszystko powinnaś się do tego zmuszać? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na nurtujące wszystkich pytania dotyczące częstotliwości spożycia posiłków w ciągu dnia. 

Częstsze posiłki pobudzają metabolizm i wspomagają utratę wagi?

Metabolizm, czyli przemiana materii, jest to ogół procesów zachodzących w naszym organizmie, w tym także spalanie kalorii. Istnieje przekonanie, że spożywanie częstych, małych posiłków zwiększa tempo metabolizmu. Musisz jednak wiedzieć, że jest to mit. Trawienie posiłku nieznacznie podnosi metabolizm, co ma swoją nazwę – termiczny efekt pożywienia. Jednak niezależnie od tego czy zjesz 3 posiłki po 600 kcal czy 6 po 300 kcal, efekt termiczny będzie taki sam. Faktem jest, że organizm na strawienie białek zużywa więcej kalorii niż w przypadku węglowodanów i tłuszczy. Warto więc uwzględniać źródła białka w każdym naszym posiłku.

W kilku badaniach oceniano różnicę w spożyciu wielu mniejszych posiłków w porównaniu z mniejszą ilością większych posiłków. Nie wykazano istotnego wpływu na tempo metabolizmu, utratę nadmiaru masy ciała oraz ilości spalonego tłuszczu.

Więcej posiłków pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi?

Uważa się, że spożywanie dużych posiłków prowadzi do szybkich wzrostów i spadków poziomu cukru we krwi, a mniejsze i częstsze sprawiają, że te wahania nie są tak gwałtowne. Okazuje się, że jest wręcz na odwrót. Zgodnie z badaniami jedzenie większych i rzadszych posiłków prowadzi do mniejszych wahań glukozy oraz zwiększa uczucie sytości, a zmniejsza głodu. Z czym jest to związane? Po zjedzeniu dużego, pełnowartościowego dania pokarm trawi się dłużej i dzięki temu cukier rozkłada się równomiernie w czasie. Nie ma nagłego wzrostu i spadku, dzięki czemu zyskujesz kontrolę nad swoim apetytem.

Jaka jest najoptymalniejsza liczba posiłków w ciągu dnia?

Polecam Ci mimo wszystko trzymać się bardziej liczby od 3 do 5 większych posiłków. Dobrze zbilansowane i pełnowartościowe pomogą Ci ustabilizować poziom cukru we krwi oraz zmniejszą ochotę na podjadanie. W konsekwencji ryzyko pojawienia się różnych chorób np. cukrzycy spadnie, a Ty z większą łatwością będziesz w stanie zgubić zbędne kilogramy. W przypadku kobiet nie polecam jeść mniej niż 3 posiłków w ciągu dnia, gdyż może to zaburzać naszą delikatną jak piórko gospodarkę hormonalną. Więcej niż 5 także może nie być korzystne pod kątem trudności w urozmaicaniu diety oraz przygotowywania posiłków.

Jak widzisz, częstsze jedzenie nie przynosi żadnych większych korzyści zdrowotnych. Nie zwiększy to także spalonych przez Ciebie w ciągu dnia kalorii ani nie pomoże Ci w procesie odchudzania. Pamiętaj, że w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej liczy się najbardziej to, ile ogólnie zjesz kalorii w ciągu dnia. Nie ważne czy będą one rozłożone na 3, 4 czy 5 posiłków.

Chcesz osiągnąć wymarzoną sylwetkę i zastanawiasz się, jaka dieta i trening będą dla Ciebie najlepsze? Nie masz motywacji lub potrzebujesz wsparcia na drodze do osiągnięcia swojego celu? Z chęcią Ci ze wszystkim pomogę. Zgłoś się do mnie i zacznijmy pracę nad Twoją najlepszą formą już dziś!  

Podziel się wpisem z innymi:

Dodaj komentarz

O mnie

Kilka miesięcy temu urodziłam cudownego synka. Był to najlepszy dzień w moim życiu i od tego momentu macierzyństwo jest dla mnie niesamowitą podróżą. Jestem bardzo silną kobietą, której udało się urodzić syna siłami natury. Wiem, że po porodzie trudno jest się czuć pewnie ze swoją aktualną figurą. Dlatego moje poporodowe treningi stały się powodem do stworzenia tego autorskiego prowadzenia. Zasługujesz na to, aby czuć się pewną siebie przez cały rok, bez względu na to, na jakim etapie życia jesteś.

Opinie

Metamorfozy

Najnowsze na blogu

6 porad jak robić tanie i zdrowe zakupy

Jak często masz wrażenie, że kupujesz same niezbędne produkty, a po powrocie do domu okazuje się, że właściwie nie dasz rady skomponować z nich prostego posiłku? Zakupy spożywcze robimy nawet kilka razy w tygodniu, a w związku z tym wydajemy na nie dość sporą sumę pieniędzy. Wydaje Ci się, że nie ma na to sposobów? W związku z nieustannie rosnącymi cenami zrobienie tanich i zdrowych zakupów wydaje się być niemożliwe, jednak…

Czytaj więcej »

Jak zmienić nawyki żywieniowe?
6 porad dietetycznych, które będą Twoim kluczem do sukcesu!

Szukasz łatwego sposobu na wprowadzenie zdrowych nawyków żywienowych, które zostaną z Tobą na całe życie? Przechodziłaś na różne diety już wiele razy, ale zawsze coś stawało Ci na przeszkodzie do osiągnięcia sukcesu? W dzisiejszym, bardzo dynamicznym świecie trzymanie się zdrowej diety może być niekiedy dużym wyzwaniem. Opieka nad domem i rodziną lub praca często ogranicza Ci czas, który możesz przeznaczyć na przygotowanie zdrowych posiłków. Jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić, żeby…

Czytaj więcej »