TRENING W GRUPIE VS TRENING Z TRENEREM PERSONALNYM

Praca w grupie ma wiele korzyści, od struktury i nadzoru po czynnik społeczny. Istnieje mnóstwo powodów, aby kochać zajęcia grupowe fitness. Przedstawię  CI kilka z nich oraz zestawie je z tymi  dotyczącymi pracy z trenerem. 

1. CZYNNIK MOTYWACYJNY

Instruktor na zajęciach fitness motywuje krzycząc do słuchawki hasła: dasz radę, jestem z Tobą, damy czadu! Jest to motywujące, zwłaszcza w grupie, kiedy każdy walczy tak samo jak Ty, macie nad sobą mentora, który również się męczy. Zapewne głupio będzie CI przestać podczas gdy inni nadal walczą, chcąc nie chcąc jest to motywacja sama w sobie. Praca z trenerem jest motywująca jednak w nieco inny sposób. Trener na siłowni raczej nie podnosi głosu, nie ma mikrofonu, ale patrząc Ci w oczy mówi, że jeszcze trochę, jeszcze dwa powtórzenia.  Patrzy na Ciebie, jesteście jeden na jeden, więc nie możesz go zawieść, to jest motywujące. Jednak dzieje się tak, że jedno wybierają grupę, inni trenera, myślę, że to kwestia indywidualna. Dla niektórych motywacją jest trenowanie w grupie, przy muzyce, gdzie każdy zaciska pięści i chce dokończyć dany układ podczas gdy na siłowni, zostajesz Ty i Twoje myśli, trener, który obserwuje każdy Twój ruch. 

2. SIŁA WALKI

Są badania, które  wykazały, że dana osoba ciężej  pracuje jako członek grupy, niż gdy pracuje sama. Zjawisko to nazywa się efektem Köhler i wszystko sprowadza się do tego, że nikt nie chce być najsłabszym ogniwem. Czyli nie chcesz zostać na szarym końcu. Jeśli chodzi o trening tu nie masz z kim walczyć, nie robisz treningu na czas, jedyną osobą jaką masz do pokonania jesteś Ty sama. Tu myślę, że lepszym wyjściem jest praca w grupie, bo nikogo tak nie oszukujemy jak siebie samych;) 

3. ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Wiele zajęć grupowych wymaga wcześniejszej rejestracji i większości opłat, jeśli  się nie pojawisz To małe trafienie w portfel jest wielką motywacją do pokazania się, nawet jeśli twoje łóżko lub kanapa Cię kusi nieco bardziej. Kiedy skończą się zajęcia będziesz zadowolona, że poszłaś, bo prawie nikt nie żałuje, że ćwiczy. Jeśli chodzi o prace z trenerem kwestia  płatności jest różna ale mało kto chce płacić z góry za pół roku albo 3 miesiące. Odpowiedzialność jest dużo mniejsza, bo trenerów jest wielu, możesz wybierać, przebierać. 

4. LEPSZA JAKOŚĆ ŻYCIA

Badania przeprowadzone przez University of New England College of Osteopathic Medicine wykazały, że praca w grupie może być lepsza dla zdrowia fizycznego i psychicznego niż samodzielna praca. Uczestnicy, którzy ćwiczyli w grupie podczas 12-tygodniowego badania, zgłaszali lepsze psychiczne, fizyczne i emocjonalne wskaźniki jakości życia niż ćwiczący solo, a także odnotowali 26,2-procentowe zmniejszenie postrzeganego poziomu stresu. Jednak są też badania pokazujące, że osoby trenujące solo stały się bardziej pewne siebie, odważne, lepiej radziły sobie w sytuacjach stresowych. Myślę, że obydwie formy treningu mają porównywalne korzyści. 

5. COŚ DLA WSZYSTKICH

Możliwości są prawie nieograniczone. Masz HIIT, jogę, pilates, spin, boks, obozy treningowe i wiele innych opcji, aby Twoje treningi były interesujące i zróżnicowane.  Co u kobiet jest kluczowe, ponieważ my lubi jak coś się dzieje, zmienia. Jeśli chodzi o trenerów to kwestia jest bardziej złożona, są racy, którzy potrafią odnaleźć coś dla danej osoby i trafiają idealnie, ale są też tacy, którzy mają swoje programy sposoby i nie chcą ich zmieniać a to często przynosi brak efektów. 

6. ASPEKT SPOŁECZNY

W grupie raźniej. Grupa potrafi motywować wspierać, możesz spotkać tam osoby z którymi się zaprzyjaźnisz. Trener jednak to osoba, którą obdarzysz dużym zaufaniem, w końcu pozwalasz by poprowadził Cię do nowego, lepszego’’ja’’.  Co więcej, pozna Cię, pozna twoje słabe strony, mocne strony, indywidualnie podejdzie do danego dnia. Jeśli się źle czujesz, tak dobierze trening by były efekty, jak najmniejszym kosztem. Masz gorszy dzień, nie szkodzi, jako trenerzy to rozumiemy.  W grupie nikt nie będzie słuchał twoich narzekań, czy wymówek. 

7. EFEKTY

Indywidualne podejście nigdy nie zastąpi pracy w grupie. Trener pilnuje każdej serii, każdego powtórzenia. Pokaże Ci, na ile Cię stać. To nie jest tylko krzyczenie o tym, jak to dasz radę, że dobrze robisz. TO jest uświadomienie, pokazanie błędów ale uwzględnienie też twoich słabości. Niestety ale zajęcia w grupie często nie uwzględniają twoich przebytych kontuzji, twoich wad postawy, twoich preferencji odnośnie ćwiczeń. Jest program TY masz go zrobić. Trener wysłucha, ułoży odpowiedni plan tak, bys Ty była zadowolona a efekt był jak najszybszy i jak najlepszy. Druga sprawa i chyba najważniejsza to DIETA. Trener podpowie co jeść, jak jeść, ułoży jadłospis a wtedy masz pełnowymiarową opiekę i efekt jest niemalże pewny. Podczas gdy zajęcia mogą trwać miesiącami tak samo jak brak efektów ze względu złego odżywiania.

Dajcie znać w komentarzach co sądzicie?

Jak podoba Wam się ten temat, może pracujesz z trenerem albo chodzisz na zajęcia? 

Podziel się wpisem z innymi:

Dodaj komentarz

O mnie

Kilka miesięcy temu urodziłam cudownego synka. Był to najlepszy dzień w moim życiu i od tego momentu macierzyństwo jest dla mnie niesamowitą podróżą. Jestem bardzo silną kobietą, której udało się urodzić syna siłami natury. Wiem, że po porodzie trudno jest się czuć pewnie ze swoją aktualną figurą. Dlatego moje poporodowe treningi stały się powodem do stworzenia tego autorskiego prowadzenia. Zasługujesz na to, aby czuć się pewną siebie przez cały rok, bez względu na to, na jakim etapie życia jesteś.

Opinie

Metamorfozy

Najnowsze na blogu

6 porad jak robić tanie i zdrowe zakupy

Jak często masz wrażenie, że kupujesz same niezbędne produkty, a po powrocie do domu okazuje się, że właściwie nie dasz rady skomponować z nich prostego posiłku? Zakupy spożywcze robimy nawet kilka razy w tygodniu, a w związku z tym wydajemy na nie dość sporą sumę pieniędzy. Wydaje Ci się, że nie ma na to sposobów? W związku z nieustannie rosnącymi cenami zrobienie tanich i zdrowych zakupów wydaje się być niemożliwe, jednak…

Czytaj więcej »

Jak zmienić nawyki żywieniowe?
6 porad dietetycznych, które będą Twoim kluczem do sukcesu!

Szukasz łatwego sposobu na wprowadzenie zdrowych nawyków żywienowych, które zostaną z Tobą na całe życie? Przechodziłaś na różne diety już wiele razy, ale zawsze coś stawało Ci na przeszkodzie do osiągnięcia sukcesu? W dzisiejszym, bardzo dynamicznym świecie trzymanie się zdrowej diety może być niekiedy dużym wyzwaniem. Opieka nad domem i rodziną lub praca często ogranicza Ci czas, który możesz przeznaczyć na przygotowanie zdrowych posiłków. Jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić, żeby…

Czytaj więcej »