6 porad jak robić tanie i zdrowe zakupy

Jak często masz wrażenie, że kupujesz same niezbędne produkty, a po powrocie do domu okazuje się, że właściwie nie dasz rady skomponować z nich prostego posiłku? Zakupy spożywcze robimy nawet kilka razy w tygodniu, a w związku z tym wydajemy na nie dość sporą sumę pieniędzy. Wydaje Ci się, że nie ma na to sposobów? W związku z nieustannie rosnącymi cenami zrobienie tanich i zdrowych zakupów wydaje się być niemożliwe, jednak dzisiaj postaram się znaleźć odpowiednie rozwiązanie i zaproponować 6 skutecznych porad, jak tego dokonać. Stosując te proste metody, można sprawnie uporać się z tym problemem.

Zdarzyło Ci się wracać do sklepu, ponieważ zapomniałaś kupić to, po co poszłaś? Bardzo często robimy zakupy w roztargnieniu i pośpiechu, więc zapominamy o najpotrzebniejszych produktach. Co więcej, przy towarzyszącym uczuciu głodu nabywamy po prostu zbyt wiele towarów, z których dużej części nie jesteśmy w stanie zjeść w terminie. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na ten problem i znalezienie odpowiednich rozwiązań.

Najważniejsza jest dobra organizacja

Pewnie Cię to nie zdziwi, ale pierwszym krokiem na drodze do rozsądnych zakupów będzie wykonanie często niedocenianej listy zakupów. Jej przygotowanie zajmie Ci niewiele czasu, a dzięki temu z pewnością niczego nie zapomnisz i kupisz produkty, których realnie będziesz potrzebowała. Co więcej, metoda ta pozwoli Ci zaoszczędzić, ponieważ przy konkretnej liście potrzeb o wiele mniej skuszą Cię promocje czy impulsywne zakupy przy kasie. Dzięki tej prostej liście jest mniejsze prawdopodobieństwo, że wydasz więcej, niż planujesz.

Odpowiednio spisana lista zakupów to podstawa, jednak aby ją wykonać, warto też wiedzieć, czego dokładnie potrzebujesz. W tym celu dobrze jest znać wstępny zarys swojego jadłospisu na najbliższe dni.

Dzięki temu, nie będziesz zmuszona, by sięgać po łatwiej dostępne i często mniej zdrowe zamienniki składników niezbędnych do przygotowania potraw. Dla przykładu, zakup swoich ulubionych warzyw i owoców w odpowiednich ilościach sprawi, że bezwzględnie użyjesz ich do swoich posiłków. W przeciwnym wypadku, sięgniesz najczęściej po to, co zwyczajnie masz w lodówce, a w konsekwencji tego posiłek może nie być już tak samo odżywczy. 

Nie zapominaj o jakości…

Może Cię to zdziwić, ale rozsądne zakupy spożywcze to kupowanie produktów wysokiej jakości. Dlaczego? Gdy płacisz mniej za gorsze produkty, to często musisz użyć ich więcej, aby osiągnąć efekty. W konsekwencji i tak finalnie wydajesz podobną sumę. Jeśli prowadzisz zdrowy styl życia i odżywiasz się zdrowo, musisz zwracać szczególną uwagę na etykiety i składy. 

Może się również okazać, że tańszy odpowiednik oryginalnego produktu jest równie dobry i nie warto przepłacać. Wystrzegaj się impulsywnego kupowania produktów z promocji. Sprawdź najpierw szczegóły oferty oraz zawartość produktu.

To na co warto zwrócić też uwagę to wielkość opakowania. Znanym chwytem marketingowym w ostatnim czasie jest obniżanie cen towaru wraz z jego zawartością. Z tego względu, sprawdź cenę za kilogram czy sztukę i porównaj, jak wypada na tle innych produktów z tej półki. Może się też okazać, że wcale nie potrzebujesz aż tak dużego opakowania, które będzie zwiększało szansę na to, że zjesz więcej, niż zaplanujesz. 

Nie rób zakupów, jak jesteś głodna!

Ciągły pośpiech sprawia, że nie masz czasu na posiłek, a przed Tobą jeszcze duże zakupy spożywcze? Koniecznie zjedz coś przed nimi! Głód sprawi, że kupisz więcej produktów, niż potrzebujesz oraz tych, których zwykle byś nie wybrała. Warto mieć na uwadze to, że w momencie głodu raczej nie sięgniesz po owoce, lecz po coś, co często kusi np. swoim zapachem, czyli po słodką bułkę lub danie typu fast food. Nie daj się na to złapać, zjedz pełnowartościowy posiłek, a dopiero potem wybierz się na niezbędne zakupy. 

Jak uniknąć ryzyka sięgnięcia po kuszące swoim zapachem produkty, kiedy burczy Ci w brzuchu? Zdecyduj się na zakupy online!

To także doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Sklepy internetowe często oferują bardzo dobre promocje i darmową dostawę. Poza tym, o wiele łatwiej jest kontrolować swój koszyk zakupowy i dorzucać do niego produkty, których realnie potrzebujesz. 

Poznałaś już 6 moich skutecznych metod na to, by zakupy były tanie i jednocześnie zdrowe. Nie musisz stosować się do wszystkich naraz, ale warto wypróbować każdą pojedynczo i stwierdzić, która z nich sprawdzi się u Ciebie najlepiej. 

Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz profesjonalnej opieki dietetyczno-treningowej, aby lepiej poradzić sobie ze zmianą stylu życia, mój Team chętnie Ci w tym pomoże! Sprawdź dostępne na mojej stronie możliwości współpracy i wspólnie zawalczmy o nowe, lepsze nawyki! 

Podziel się wpisem z innymi:

Dodaj komentarz

O mnie

Kilka miesięcy temu urodziłam cudownego synka. Był to najlepszy dzień w moim życiu i od tego momentu macierzyństwo jest dla mnie niesamowitą podróżą. Jestem bardzo silną kobietą, której udało się urodzić syna siłami natury. Wiem, że po porodzie trudno jest się czuć pewnie ze swoją aktualną figurą. Dlatego moje poporodowe treningi stały się powodem do stworzenia tego autorskiego prowadzenia. Zasługujesz na to, aby czuć się pewną siebie przez cały rok, bez względu na to, na jakim etapie życia jesteś.

Opinie

Metamorfozy

Najnowsze na blogu

6 porad jak robić tanie i zdrowe zakupy

Jak często masz wrażenie, że kupujesz same niezbędne produkty, a po powrocie do domu okazuje się, że właściwie nie dasz rady skomponować z nich prostego posiłku? Zakupy spożywcze robimy nawet kilka razy w tygodniu, a w związku z tym wydajemy na nie dość sporą sumę pieniędzy. Wydaje Ci się, że nie ma na to sposobów? W związku z nieustannie rosnącymi cenami zrobienie tanich i zdrowych zakupów wydaje się być niemożliwe, jednak…

Czytaj więcej »

Jak zmienić nawyki żywieniowe?
6 porad dietetycznych, które będą Twoim kluczem do sukcesu!

Szukasz łatwego sposobu na wprowadzenie zdrowych nawyków żywienowych, które zostaną z Tobą na całe życie? Przechodziłaś na różne diety już wiele razy, ale zawsze coś stawało Ci na przeszkodzie do osiągnięcia sukcesu? W dzisiejszym, bardzo dynamicznym świecie trzymanie się zdrowej diety może być niekiedy dużym wyzwaniem. Opieka nad domem i rodziną lub praca często ogranicza Ci czas, który możesz przeznaczyć na przygotowanie zdrowych posiłków. Jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić, żeby…

Czytaj więcej »