AKTYWNOŚĆ W CIĄŻY

Jeśli ciąża jest o przebiegu fizjologicznym, lekarz wyraża zgodę to powinnaś dołączyć aktywność do swojej codzienności. Niestety, są statystyki, które pokazują, że:

a) 50% kobiet boi się o dziecko, przebieg ciąży i całkowicie rezygnuje z aktywności

b) lekarz nie zna się na tyle na wysiłku fizycznym kobiet ciężarnych, że zaleca odstawienie treningów na bok, albo poleca jedynie spacery

Ćwiczenia z kobietą ciężarną nazywa się kinezystymulacją.

American Collage of Obstreticicans and Ginecologists jasno wskazuje na to, by kontynuować podobne aktywności, które robiło się przed ciążą. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by te aktywności nie były o większej intensywności, obciążeniu i staramy się unikać rozpoczynania nowych dyscyplin. Zalet trenowania w ciąży jest wiele:

-poprawa samopoczucia, pewności siebie,

-utrzymanie odpowiedniej masy ciała

-wpływ na stężenie glukozy we krwi, możliwe unikniecie cukrzycy ciążowej

-kobiety trenujące częściej rodzą drogą pochwową

-rzadziej nacinane krocz

-niższy poziom dolegliwości

-szybszy powrót do formy po połogu

-lepsza wydolność

-korygują zmieniającą się postawę ciała

-wzmocnienie mięśni dna miednicy

-łatwiejszy poród-praca z oddechem

-lepszy rozwój płodu, przepływ krwi

To, co muszę zaznaczyć jako trener, to fakt, że w ciąży się nie odchudzamy. Nie robimy też formy. To 9 miesięcy szybkich zmian zarówno fizycznych jak i psychicznych. Nie dorzucamy kolejnego czynnika, stresu. Skupiamy się na dziecku. Na formę przyjdzie pora:) To, co jest ważne to fakt, że trening musimy dobrać to danego trymestru, możliwości danej kobiety i jej stanu aktualnego. Mocno zachęcam do aktywności na powietrzu. Trening nie może być za długi ani zbyt intensywny. Poświęć 20-30 minut dziennie. W ramach motywacji możesz liczyć kroki. Ustal sobie 8000 kroków dziennie. Aktywności wskazane w ciąży to np. wszelkie zajęcia fitness dla ciężarnych, jeśli wcześniej trenowałaś siłowo dalej możesz.Taniec, joga, pływanie to kolejne aktywności, które utrzymają Cię w dobrym samopoczuciu. Jeśli wcześniej nie byłaś osobą aktywną, zacznij treningi bez obciążenia, 10-15 minut co drugi dzień. Aktywne przygotowanie sie do porodu jest bardzo ważne. Średni koszt energetyczny porodu 2,3 kcal/min (marsz 4-5 km/h), natomiast średni czas trwania porodu to 7-10h.Wydatek energetyczny jest zatem na poziomie porównywalnym do przebycia dystansu 40-50 km. Jeśli to wszystko nie przekonało Cię do ruchu to może wpłynie na to fakt, że noworodki kobiet aktywnych w ciąży, mają wysoką punktacje wg skali Apgar.Dodatkowo można zaobserwować niższe wskaźniki infekcji, zachorowalności. Warto wspomnieć, że dzięki treningom możesz unikać rozstępów, otyłości, nieprawidłowego ułożenia płodu, przenoszenia.

A TY trenowałaś, trenujesz lub zamierzasz trenować w ciąży??

Podziel się wpisem z innymi:

Dodaj komentarz

O mnie

Kilka miesięcy temu urodziłam cudownego synka. Był to najlepszy dzień w moim życiu i od tego momentu macierzyństwo jest dla mnie niesamowitą podróżą. Jestem bardzo silną kobietą, której udało się urodzić syna siłami natury. Wiem, że po porodzie trudno jest się czuć pewnie ze swoją aktualną figurą. Dlatego moje poporodowe treningi stały się powodem do stworzenia tego autorskiego prowadzenia. Zasługujesz na to, aby czuć się pewną siebie przez cały rok, bez względu na to, na jakim etapie życia jesteś.

Opinie

Metamorfozy

Najnowsze na blogu

Jak dbać o aktywność, będąc zapracowaną mamą?

Myślisz, że nie możesz spełniać się w roli pracującej mamy i uprawiać regularnej aktywności fizycznej? Czujesz, że w tym pędzie przestałaś zauważać samą siebie? Gdy dziecko wyznacza rytm życia, a obowiązki w pracy nie pozwalają Ci odetchnąć, musisz wiedzieć, że to czas na zmiany! A co, gdybym powiedziała Ci…

Czytaj więcej »

6 porad jak robić tanie i zdrowe zakupy

Jak często masz wrażenie, że kupujesz same niezbędne produkty, a po powrocie do domu okazuje się, że właściwie nie dasz rady skomponować z nich prostego posiłku? Zakupy spożywcze robimy nawet kilka razy w tygodniu, a w związku z tym wydajemy na nie dość sporą sumę pieniędzy. Wydaje Ci się, że nie ma na to sposobów? W związku z nieustannie rosnącymi cenami zrobienie tanich i zdrowych zakupów wydaje się być niemożliwe, jednak…

Czytaj więcej »

Jak zmienić nawyki żywieniowe?
6 porad dietetycznych, które będą Twoim kluczem do sukcesu!

Szukasz łatwego sposobu na wprowadzenie zdrowych nawyków żywienowych, które zostaną z Tobą na całe życie? Przechodziłaś na różne diety już wiele razy, ale zawsze coś stawało Ci na przeszkodzie do osiągnięcia sukcesu? W dzisiejszym, bardzo dynamicznym świecie trzymanie się zdrowej diety może być niekiedy dużym wyzwaniem. Opieka nad domem i rodziną lub praca często ogranicza Ci czas, który możesz przeznaczyć na przygotowanie zdrowych posiłków. Jeśli chcesz wiedzieć, co zrobić, żeby…

Czytaj więcej »