Jeśli ciąża jest o przebiegu fizjologicznym, lekarz wyraża zgodę to powinnaś dołączyć aktywność do swojej codzienności. Niestety, są statystyki, które pokazują, że:
a) 50% kobiet boi się o dziecko, przebieg ciąży i całkowicie rezygnuje z aktywności
b) lekarz nie zna się na tyle na wysiłku fizycznym kobiet ciężarnych, że zaleca odstawienie treningów na bok, albo poleca jedynie spacery
Ćwiczenia z kobietą ciężarną nazywa się kinezystymulacją.
American Collage of Obstreticicans and Ginecologists jasno wskazuje na to, by kontynuować podobne aktywności, które robiło się przed ciążą. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by te aktywności nie były o większej intensywności, obciążeniu i staramy się unikać rozpoczynania nowych dyscyplin. Zalet trenowania w ciąży jest wiele:
-poprawa samopoczucia, pewności siebie,
-utrzymanie odpowiedniej masy ciała
-wpływ na stężenie glukozy we krwi, możliwe unikniecie cukrzycy ciążowej
-kobiety trenujące częściej rodzą drogą pochwową
-rzadziej nacinane krocz
-niższy poziom dolegliwości
-szybszy powrót do formy po połogu
-lepsza wydolność
-korygują zmieniającą się postawę ciała
-wzmocnienie mięśni dna miednicy
-łatwiejszy poród-praca z oddechem
-lepszy rozwój płodu, przepływ krwi
To, co muszę zaznaczyć jako trener, to fakt, że w ciąży się nie odchudzamy. Nie robimy też formy. To 9 miesięcy szybkich zmian zarówno fizycznych jak i psychicznych. Nie dorzucamy kolejnego czynnika, stresu. Skupiamy się na dziecku. Na formę przyjdzie pora:) To, co jest ważne to fakt, że trening musimy dobrać to danego trymestru, możliwości danej kobiety i jej stanu aktualnego. Mocno zachęcam do aktywności na powietrzu. Trening nie może być za długi ani zbyt intensywny. Poświęć 20-30 minut dziennie. W ramach motywacji możesz liczyć kroki. Ustal sobie 8000 kroków dziennie. Aktywności wskazane w ciąży to np. wszelkie zajęcia fitness dla ciężarnych, jeśli wcześniej trenowałaś siłowo dalej możesz.Taniec, joga, pływanie to kolejne aktywności, które utrzymają Cię w dobrym samopoczuciu. Jeśli wcześniej nie byłaś osobą aktywną, zacznij treningi bez obciążenia, 10-15 minut co drugi dzień. Aktywne przygotowanie sie do porodu jest bardzo ważne. Średni koszt energetyczny porodu 2,3 kcal/min (marsz 4-5 km/h), natomiast średni czas trwania porodu to 7-10h.Wydatek energetyczny jest zatem na poziomie porównywalnym do przebycia dystansu 40-50 km. Jeśli to wszystko nie przekonało Cię do ruchu to może wpłynie na to fakt, że noworodki kobiet aktywnych w ciąży, mają wysoką punktacje wg skali Apgar.Dodatkowo można zaobserwować niższe wskaźniki infekcji, zachorowalności. Warto wspomnieć, że dzięki treningom możesz unikać rozstępów, otyłości, nieprawidłowego ułożenia płodu, przenoszenia.
A TY trenowałaś, trenujesz lub zamierzasz trenować w ciąży??