Ciąża to okres, który dla wielu kobiet jest dobrym momentem na dokończenie rożnych spraw, zaczęcie nowych projektów czy zadbanie o siebie. Osobiście mam nieco więcej czasu dla siebie, mimo, że nadal pracuje 🙂
Uważam jednak, że to czas gdzie śmiało można wskoczyć w piżamkę o każdej porze dnia i nocy, zakopać się w kocyku lub wybrać się na zabieg. Temat co wolno, czego nie wolno jest dosyć kontrowersyjny, zawsze budzi wiele emocji. Zacznijmy od tego, że nawet jeśli ciąża jest fizjologiczna, zdrowa, to decyzje podejmuje kobieta oraz lekarz prowadzący daną ciążę. Nie mniej jednak sama szukałam odpowiedzi na wiele pytań. Postanowiłam zebrać je do kupy i odpowiedzieć. Oczywiście bazuje na badaniach ale też na wiele aspektów badanych nie zostało stąd często kobiecie w ciąży pozostaje zdrowy rozsądek:)
Przede wszystkim interesują się tym też naukowcy ale z racji stanu ciąży nie ma wielu badań. Jednak kilka rzeczy wzięto pod lupę:
- Fryzjer – wiele mam ma więcej włosów podczas ciąży, naukowcy twierdzą, że o włosy można dbać podobnie jak przed ciążą, wybierać naturalne produkty, które nie podrażniają skóry głowy. Uwaga też na intensywne zapachy, które mogą powodować mdłości. Ja poszłam zrobić naturalne refleksy i podciąć włosy po 3 miesiącach. Punktem spornym jest chemiczne farbowanie i prostowanie włosów. Usłyszałam też kiedyś, ze podcinając włosy , obcina się coś dziecku… aj ta wyobraźnia.
- Dbanie o skórę- nie oszukujmy się zmian hormonalnych jest wiele, powodują przesuszenie skóry lub przetłuszczanie. Spodziewać się można trądziku lub owłosienia w dziwnym miejscu. U mnie są małe włoski na brzuchu. Najlepszy sposób działania to oczywiście ruch, woda i dieta. Odradza się stosowanie produktów, które zawierają retonoidy, uwaga na hydrochinon. Bardzo polecam zapobiegać rozstępom. Oliwka to coś, co pomoże, lub specjalistyczne kremy przeciw rozstępom.
- Manicure- nie ma kompleksowej oceny realnych zagrożeń, dlatego tysiące mam robi paznokcie a inne nie.
- Masaże- tu chciałabym krzyknąć tak! Polecam, są zbawienne. Naukowcy jasno stwierdzają, że nawet 20 minut dziennie przyniesie ulgę plecom, nogom, poprawi nastrój. Siła, rodzaj musi być dobrany przez specjalistów.
- Gorące kąpiele, sauna, jacuzzi, basen. Sauna jeśli to dla Ciebie nowość na pewno nie. Jeśli wcześniej robiłaś seanse to w ciąży możesz nadal ale z rozsądkiem. W Skandynawii jest to na porządku dziennym. Z badan wynika, że temp mamy jest niższa o 1 stopień niż przyjęty szkodliwy dla rozwoju dziecka próg. Podobnie jest z gorąca kąpielą ale tu zaleca się dużo większą ostrożność i nadal prowadzi się badania w tym kierunku. Osobiście polecam za to chłodne kąpiele, zbawienne dla skóry. Jacuzzi i basen, zwłaszcza publiczne są średnio zalecane. Jest to idealne miejsce do rozwoju bakterii, infekcji na które kobiety w ciąży są bardzo podatne.
- Solarium- nie
- Olejki eteryczne – uwaga na te z jałowca, jaśminu, cedru, mięty pieprzowej. Najlepiej skonsultować ze specjalistą od aromaterapii.
- Zabiegi kosmetyczne-transfer tłuszczu nie jest wskazany podobnie jak liposukcja. Kwas hialuronowy- o ile skład przypomina ten naturalnie występujący w skórze to składnik lidokaina- znieczulający może być kontrowersyjny. Wypełniacze na pewno do konsultacji z lekarzem. Lasery nie zostały dogłębnie zbadane, to co jest możliwe to laser pulsacyjny jeśli np, trzeba usunąć kamienie moczowe.
- Tatuaże i przekłuwanie ciała- jest modne, to na pewno. Można ale liczymy się z ryzykiem zakażenia
- Dentysta – koniecznie bez dwóch zdań. Jeśli dentysta odsyła kobietę ciężarną to żaden z niego specjalista.
- Leki- uwaga, wszystko do konsultacji z lekarzem.
- Botoks, nie ma na tę chwilę a przynajmniej nie znalazłam, danych o szkodliwości botoksu. Zaleca się jednak ostrożność.
Jak widzicie trochę tych rzeczy jest. Zawsze warto konsultować się z lekarzem, specjalistą, który jest po to, by podpowiedzieć. Dużo zdrowia, spokoju i dajcie znać, jakie jest Wasze podejście:)?
Bibliografia:
Septem, 2020, Anna Lewandowska. “O matko, ciąża! wszystko, co nauka o niej wie”.
William Sears, Martha Sears, Linda Holt, rok wydania 2014, wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja. ”Księga ciąży”.