JAK SOBIE RADZIĆ Z BÓLEM W DOLNYM ODCINKU PLECÓW?

Ból w dolnym odcinku pleców…jeśli myślisz, że ten ból dotyczy tylko Ciebie, mylisz się. Jak wykazują badania znaczna część populacji cierpi na ból odcinka lędźwiowego. Niestety przyczyny bólu są bardzo zróżnicowane stąd leczenie, a bardziej prawidłowa diagnoza są utrudnione. 

Przyczyny mogą być błahe.

Jedną z nich jest nieodpowiednia postawa ciała. Nie tylko postawa podczas treningu ale w życiu codziennym. Bardzo często zapominamy o prawidłowym ustawieniu naszego ciała, spiętych pośladkach, aktywnym brzuchu, otwartej klatce i  odpowiednim ustawieniu łopatek. Wystarczy, że któryś element będzie pominięty a nasz organizm zacznie szukać  innego wyjścia, najczęściej w plecach. Dołóżmy do tego jeszcze damską torebkę z tysiącem rzeczy w środku albo noszenie dziecka przez pół godziny. Ból gwarantowany.

Kolejny problem to nasz tryb życia. Spójrzmy krytycznie na zwykły dzień, zwykłej kobietki. Może być nawet fit. Trening 3 x w tygodniu, zakupy, wyniesienie śmieci. Reszta czasu, siedzenie. Kiedy to policzymy okaże się, że większość tygodnia siedzimy, prowadzimy tryb życia siedzący, nieaktywny. Co za tym idzie? Nieaktywne pośladki, to słabe pośladki, pracę przejmuje kręgosłup. Nieaktywny brzuch-słaby brzuch, następuje kompensacja, brzuch nie jest przyzwyczajony do utrzymywania ciężaru, bo siedzimy.

Trzecia problematyczna kwestia to technika treningu. Kiedy pracuję z kobietami na wyższych pakietach z prowadzeniem online,  proszę o podesłanie  filmików, skłon, przysiad a w późniejszym czasie nagrania z treningów. Wtedy wychodzi, jakie dysfunkcje towarzyszą danej osobie.  Kiedy kobieta nie mająca odpowiedniego fundamentu, mocnego brzucha, pleców, aktywnych pośladków zaczyna robić trening, nie mając odpowiedniego wzorca ruchowego, może dojść do poważnych kontuzji. Jeśli jeszcze dołożymy do tego ciężar, to sprawa robi się groźna. Potem powielany schemat złej techniki nie tylko  sprawia, że narażamy się na kontuzje, ale może doprowadzić do zaawansowanych zmian w naszym szkielecie.  Musi być mocna podmurówka aby dom stał stabilnie. Podstawa do dalszego budowania i wzmacniania jest kluczowa.

Brak mobilności i rozluźniania to następny problem, który zauważam u kobiet. Wiem, brak czasu, brak możliwości. To są wymówki. Nawet mając rodzinę, dziecko, możesz w dzisiejszych czasach włączyć Youtube, wpisać joga i zrobić 15 minut jogi rano, przed snem, podczas gdy Twoje dziecko będzie obok bawić się na tej samej macie co Ty będziesz rozluźniać brzuch i kręgosłup. Po całym dniu bycia Mamą, należy  Ci się 15 minut treningu,  który sprawi, że poczujesz natychmiastową ulgę.

Wiele można naprawić odpowiednim treningiem, wzmacniając nasz korpus oraz ucząc się prawidłowych wzorców ruchowych. Często jednak bywa tak, że musimy udać się do fizjoterapeuty, ponieważ od siedzącego trybu życia, minimalnego ruchu, brakuje nam ruchomości stawów krzyżowych, kręgów. Jeśli, nie mamy przeciwskazań od lekarza, jeśli nie jest to przepuklina czy inne zmiany zwyrodnieniowe tak naprawdę trening może nam tylko pomóc. Należy się wtedy przede wszystkim skupić na prawidłowej postawie ciała oraz wzmocnieniu mięśni głębokich tzw. posturalnych, które jak sama nazwa mówi odpowiadają za naszą postawę ciała, trzymanie korpusu. 

Przejdźmy zatem do treningu. Polecam jogę, pływanie ale też kilka ćwiczeń, do wykonania w domu. Potrzebujesz maty  i 15 minut  dla siebie.

Poniżej moje ulubione kilka ćwiczeń i zadanie dla Ciebie. Zrób tych kilka ćwiczeń w 3 seriach, i wytrzymaj  w każdej pozycji 10 sekund. Do dzieła!

Dodaj komentarz

Najnowsze na blogu

CIĄŻA WOLNO-NIE WOLNO?

Ciąża to okres, który dla wielu kobiet jest dobrym momentem na dokończenie rożnych spraw, zaczęcie nowych projektów czy zadbanie o siebie. Osobiście mam nieco więcej czasu

Czytaj więcej »

AKTYWNOŚĆ W CIĄŻY

Jeśli ciąża jest o przebiegu fizjologicznym, lekarz wyraża zgodę to powinnaś dołączyć aktywność do swojej codzienności. Niestety, są statystyki, które pokazują, że: a) 50% kobiet boi

Czytaj więcej »

W biodrach siła!

To, że biodra są wyznacznikiem kobiecości to jasne od zawsze. Tak było i będzie. Ładne, krągłe pośladki to marzenie wielu kobiet, i każda z nas chce

Czytaj więcej »